close
تبلیغات در اینترنت
رشد هوشمند شهری (Urban Smart Growth) - کاربری ترکیبی
آخرین مطالب

َArc City

رشد هوشمند شهری (Urban Smart Growth) - کاربری ترکیبی

رشد هوشمند شهری (Urban Smart Growth) - کاربری ترکیبی

کاربری ترکیبی به عنوان یکی از اصول رشد هوشمند شهری به گردهم آوری و یکپارچه سازی کاربری ها و فعالیت های مختلف در کنار یکدیگر اطلاق می شود.

 کاربری ترکیبی به عنوان یکی از اصول رشد هوشمند شهری به گردهم آوری و یکپارچه سازی کاربری ها و فعالیت های مختلف در کنار یکدیگر اطلاق می شود. رشد هوشمند از یکپارچگی کاربریهای ترکیبی جوامع به عنوان یک جز مهم از دستیابی بهتر به مکان های مختلف زندگی حمایت می کند. با کنار هم قرار دادن کاربری ها و گزینه های رفت و آمدی مثل پیاده روی و استفاده از دوچرخه، کاربری ها دوباره سرزنده می شوند. کاربری ترکیبی همچنین تنوع بیشتر و جمعیت زیادتر و اساس تجاری را برای حمایت از حمل و نقل عمومی مترقی فراهم می آورد. این نوع کاربری می تواند تنوع و امنیت قابل ملاحظه ای را برای مردم پدید آورد. همچنین به خیابانها، فضاهای عمومی و خرده فروشی های قابل دسترس توسط پیاده کمک می کند تا دوباره مکانهایی برای ملاقات مردم و جذب پیادگان به خیابان شوند و به باز زنده سازی زندگی جوامع کمک کند.
واحد اساسی انتخاب شده برای کاربری ترکیبی محله است ، اما برای اینکه یک محله بتواند کاربری ترکیبی را پذیرا باشد، باید تک تک بلوک ها ، خیابان ها و فضاهای باز و حتی ساختمان ها پذیرای کاربری های مختلف ودارای ویژگی های مربوط به کاربری ترکیبی باشند.
کاربری ترکیبی می تواند مزایای پایداری مالی و اقتصادی را هدایت نمیاد. کاربری های تجاری مجاور با کاربری های مسکونی اغلب ارزش بالاتری یافته و بنابراین به دریافت مالیات محلی بیشتری کمک می نماید. شغل ها و مزایای ناحیه ای می توانند مردم بیشتری را جذب نماید، شناسایی می نماید؛ وقتی مردم بیشتری دریک ناحیه خرید نمایند فعالیت اقتصادی افزایش می یاید.
در اقتصاد خدماتی امروزی، جوامع دریافته اند که با ترکیب کاربری ها، همسایگی ها برای کارگران جذابتر می شود تا افزایش کیفیت معیارهای زندگی را با دستمزدها متعادل و مکان سکونت کارگران را مشخص سازد. رشد هوشمند جوامع، دگرگونی نوعی از برنامه ریزی است که در حال حاضر اعمال می شود و تک کاربری را در بیشتر کشورها غیرقانونی اعلام کرده است.

راهبردهای کاریری ترکیبی
1.شناسایی طراحی و پیامدهای خاص توسعه کاربری
2.تهیه راهبردهایی برای بیان این پیامدها
3.دسته بندی لیستی از خلاصه راهبردهای کلیدی

سطوح راهبردی کاربری ترکیبی
(1)سطح استراتژیک یا محله
(2)سطح جزیی یا درسطح بلوک ،خیابان و فضای باز وساختمان

1) راهبردهای سطح استراتژیک محله
برای توسعه یک استراتژی برای محله های با کاربری ترکیبی مراحل زیز باید طی گردد :
1.شناسایی محله های با کاربری ترکیبی موجود و یا بالقوه
2.شناسایی نقاط قوت و ضعف هر محله و ارزیابی محلاتی که امکان ترکیبی شدن بیشتری دارند
3.تشویق توسعه کاربری ترکیبی از طریق یک استراتژی پویشگرانه ، مانند برنامه کنترل توسعه . اجزای اصلی راهبردی که در این استراتژی باید در نظر گرفته شوند شامل :ارتباطات حمل ونقل ، مشخصه شهری وشبکه فضاهای باز است

2) راهبرد جزئی تر: بلوک، خیابان ،فضای باز ، ساختمان
در زیر اصول طراحی عمومی که برای دست یابی به کاربری ترکیبی نیاز است، مورد بررسی قرار می گیرد.
1.بلوک
توسعه مجدد بلوک :توسعه مجدد بلوک های بزرگ زمین می تواند در تقویت کاربری ترکیبی یک ناحیه بسیار موثر باشد .به طور کلی در توسعه بلوک ها باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرند:
1.بلوک های دارای پتانسیل توسعه شناسایی شود . راهبردهای توسعه برای بلوک باید دربر گیرنده «برنامه کنترل توسعه» یک مکان خاص یا یک طرح جامع باشد.
2.از یکجا کردن بلوک ها و کمبود ساختار موجود خیابان اجتناب شود .

3. اطمینان حاصل شود که امکان دست یابی به دامنه ای از کاربری های مختلف بالاست وتوسعه محله به عنوان یک کل دیده می شود که اثرات فعالیت های اطراف را در برگیرد
4. در مکان های مناسب ، سیستم خیابان ها و فضای باز به عنوان بخشی از توسعه مجدد یکپارچه در آیند.
5.از ساخت پل های پیاده اجتناب گردد یا در حد بسیار کم باشند.
6.در جایی که مناسب است سلسله مراتب خیابانی جدیدایجاد شود تا الگوی خیابانی گذر پذیر (نفوذ پذیر ) ایجاد نماید.

مطالب مشابه

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی